Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (14 maja, godz. 18:00 – 24:00)

Granatowe tło z gwiazdkami imitujące noc oraz błękitny księżyc, na pierwszym planie rzeźba w kolorze czerwonym umieszczona w wafelku od loda, z lotką od gry w darta utkwioną w pośladku, złote napisy Europejska Noc Muzeów, 14 maja Bydgoszcz

I w końcu nadchodzi… jedyna taka noc w roku. Noc tajemnic, zagadek, noc pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji. Gdzie tym razem nogi poniosą naszych zwiedzających? Może do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego? Z pewnością nie będzie to czas stracony.

Zapraszamy od 18:00 do 24:00.

WSTĘP WOLNY

Program:

„Panorama czasu dokonanego” – cykl portretów pędzla Mariusza Kałdowskiego to podróż w głąb ludzkiej duszy. Artysta utrwalił na płótnie wybitnych Rodaków, którzy zapisali się w historii polskiej emigracji. Kolekcja powstała w latach 1997 – 1998 w Londynie. Portery mają hipnotyzującą moc oddziaływania. Patrząc na twarze spoglądające z ram obrazów, trwamy w atmosferze wyczekiwania i napięcia. Bohaterowie dzieł Kałdowskiego chcą o sobie opowiedzieć. W tym tłumie emocji każdy znajdzie cząstkę siebie.

Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii – 87 segmentów, 50 kg śrub, czyli niewielki pokoik, a w nim 4 fotele, 2 stoły, 12 krzeseł, razem 2 tony przeźroczystej pleksi. To tu, od początku lat 70. XX wieku, toczyły się poufne rozmowy!  Kto jeszcze nie siedział w tym unikatowym obiekcie, niech koniecznie nadrobi zaległości.

Upominki w świecie dyplomacji – w nowej odsłonie.  Niemal dwieście pamiątek z ponad 100 krajów, wręczonych polskim dyplomatom w czasie ich zagranicznych wizyt. Tyle świata w jednym miejscu! Wielka różnorodność ekspozycji pobudzi zmysły bezsennych spacerowiczów. 

W tę wyjątkową noc zaprezentujemy specjalnie wyselekcjonowane eksponaty z naszych zbiorów, w tym zaskakujące dary Polonii Chicagowskiej i militaria. Na wielbicieli wyszukanego piękna czekają prawdziwe skarby: pamiątki polskich dyplomatów i emigracji. Wspaniała zastawa stołowa, ręcznie malowana ceramika. Figurki tancerek otulonych drezdeńską koronką. Subtelność zaklęta w delikatnej porcelanie.

Gorąco polecamy ofertę innych bydgoskich muzeów: Muzeum Okręgowego  im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wodociągów,  Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Fotografii, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Oświaty, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Komórek, a także instytucji kultury: Galerii Miejskiej bwa, Parku Kultury – Młynów Rothera, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku,  Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”, Galerii Wspólnej, Opery Nova, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także IPN – delegatura w Bydgoszczy.

Szczegółów programu szukaj na: nocmuzeow.com.pl oraz na profilach społecznościowych instytucji.

Zachęcamy do udziału w konkursach towarzyszących Europejskiej Nocy Muzeów. Przede wszystkim – wzorem ubiegłych lat – konkurs pieczątkowy! Odwiedź obiekty biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów, zbierz minimum 6 stempli (otrzymasz je w kasach) i wygraj atrakcyjne nagrody!

I pamiętaj, tej nocy nie można przespać!