Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Europejska Noc Muzeów już za nami Europejska Noc Muzeów już za nami

Europejska Noc Muzeów już za nami

14 maja (sobota) Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, jak co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otworzyło swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 18:00 do 24:00 można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw.

W związku z ogromną ilością zwiedzających – kabina ciszy, wbrew swej nazwie – wcale nie była taka cicha! Z piętra, na którym prezentujemy wystawę "Upominki w świecie dyplomacji" dobiegały salwy śmiechu – to na widok śmiałków, którzy przywdziewali egzotyczne szaty! Niemal dwieście pamiątek z ponad stu krajów. Za każdym upominkiem kryje się historia, legenda, element tradycji i kultury! Tyle świata w jednym miejscu! Wystawa darów polonii chicagowskiej witała najnowszymi nabytkami. Ujmujące wdziękiem i delikatnością porcelanowe figurki przekazane przez Danutę Rembiałkowską, przyciągały wielbicieli wyszukanego piekna.

Wielu z Was oddawało się kontemplacji kolekcji portretów „Panorama czasu dokonanego” pędzla Mariusza Kałdowskiego. Nic dziwnego, wszak to podróż w głąb ludzkiej duszy. Artysta utrwalił na płótnie wybitnych Rodaków, którzy zapisali się w historii polskiej emigracji.  Portery mają hipnotyzującą moc oddziaływania, tym bardziej gdy za oknem ciemna noc. Bohaterowie dzieł Kałdowskiego chcieli o sobie opowiedzieć i mieli swych odbiorców. W tym tłumie emocji chyba każdy znalazł cząstkę siebie.

Oferta Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego wzbudziła zainteresowanie mediów. Relacja z wizyty w naszej uniwersyteckiej jednostce znalazła się na stronach Radia PIK (radiopik.pl).

Progi Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przekroczyło kilkaset osób.

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok!