Obrady konferencji pokojowej w Rydze. Jan Dąbski - przewodniczący delegacji polskiej (z prawej) wita się z Adolfem Joffe - szefem delegacji sowieckiej Obrady konferencji pokojowej w Rydze. Jan Dąbski - przewodniczący delegacji polskiej (z prawej) wita się z Adolfem Joffe - szefem delegacji sowieckiej

Kulisy polskiej służby dyplomatycznej w pierwszych latach odzyskania niepodległości

Zapraszamy na wystawę przybliżającą mało znane aspekty działalności polskiej dyplomacji początku lat dwudziestych XX w. Dyplomacji widzianej z perspektywy Wandy z Dmowskich Poznańskiej – ówczesnej stenotypistki Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, osobistej sekretarki Gabriela Narutowicza, członkini polskich delegacji. Wanda Dmowska spisywała każde słowo długich i ożywionych obrad międzynarodowych konferencji oraz spotkań bilateralnych. Uczestniczyła m.in. w wielomiesięcznych polsko-sowieckich rokowaniach w Rydze, zakończonych podpisaniem Traktatu Ryskiego. Tam też, poznała swojego przyszłego męża – dra Karola Poznańskiego – Konsula Generalnego RP w Paryżu (1927 – 1934) oraz Londynie (1934 – 1945). Była cichym, ale jakże świadomym świadkiem historii, świadkiem znającym wagę wydarzeń, w których przyszło jej brać udział. Kolekcjonowała zdjęcia, wejściówki, przepustki, zaproszenia, kartki, korespondencję, programy wizyt, wycinki prasowe – wszystko do swojego domowego archiwum. Dla przyszłości, z myślą o przeszłości. By nie zapomnieć tych emocji, tej niepowtarzalnej atmosfery, tego  wszystkiego co stało się początkiem dziejów, genezą, legendą.

Na wystawie zobaczyć można archiwalne fotografie oraz pamiątki przekazane do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW przez Wandę Poznańską. Unikatowe materiały tworzą obraz żmudnej pracy urzędników i dyplomatów, a także ich codzienności w niecodziennych oraz przełomowych wydarzeniach historii Polski i Europy. Prezentowane artefakty po 100 latach mają niezwykłą siłę oddziaływania.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Miasto – Ludzie – Muzeum”. To już kolejna odsłona międzymuzealnego szlaku turystycznego. Tym razem, w związku z jubileuszem 100. lecia odzyskania niepodległości,  hasłem przewodnim 20 wystaw udostępnionych przez muzea województwa kujawsko-pomorskiego jest WOLNOŚĆ. Ekspozycję w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego można oglądać do 15 września br. Zapraszamy!

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska