Galeria

Wernisaż wystawy: Polska walczy na wszystkich frontach

06 lipca 2018
czytaj całość

3 lipca 2018 r., w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW odbył się wernisaż wystawy "Poland Fights on all Fronts" ("Polska walczy na wszystkich frontach"). Ekspozycję tworzy zbiór 12 tablic ukazujących udział Polaków w działaniach wojennych na frontach II wojny światowej. Nie są to zwykłe tablice. Plansze powstały bowiem ponad 70 lat temu w Stanach Zjednoczonych na zlecenie polskiego rządu. Wykorzystywano je jako ekspozycję obwoźną pod koniec II wojny światowej. Odnalezione po latach w piwnicy jednej z organizacji polonijnych w USA znów ruszyły w podróż. Najpierw do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie przeprowadzono ich konserwację, a następnie do kolejnych muzeów w Polsce ...
fot. O. Cuske

czytaj całość…

Chargé d’affaires Ambasady Kanady w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

08 czerwca 2018
czytaj całość

6 czerwca 2018 r. gościliśmy w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW Chargé d’Affaires Ambasady Kanady w Warszawie - dr Jeremiego Wallace’a. Gość Uczelni poznał historię jednostki, która wszak nierozerwalnie związana jest z Kanadą. To właśnie z Montrealu dotarła do Bydgoszczy darowizna Rodziny Poznańskich stanowiąca fundament muzealnej kolekcji.
W księdze pamiątkowej Chargé d’Affaires Ambasady Kanady w Warszawie napisał: With my very best wishes on this beautiful day and my head felt that, for your kind for of this Museum of Diplomacy. Very proud to learn of the Canadian connection! It was an honour for me to see so friendly welcomed by you!
fot. A. Obiała

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów na UKW 2018

22 maja 2018
czytaj całość

19 maja 2018 r. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, jak co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otworzyło swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 17:00 do 1:00 można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw. W tym roku rozpoczynaliśmy od wykładu dr Agnieszki Wysockiej i dr Darii Bręczewskiej-Kuleszy. Mowa była o willach bydgoskich przemysłowców przełomu XIX i XX wieku. Mieszkańcy miasta po raz kolejny dali dowód swojej energii i niestrudzonej pasji poznawania. W tę piękną majową noc, pod kopułą tysiąca gwiazd zwiedzający gwarnie przechodzili z muzeum do muzeum. Frekwencja dopisała. Mimo późnej pory, bydgoszczanie wychodzili z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego wyraźnie ożywieni.

czytaj całość…

O Mazurku Dąbrowskiego i biało-czerwonej fladze. Spotkanie Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Muzeum

30 kwietnia 2018
czytaj całość

25 kwietnia 2018 r. w Muzeum odbyło się tradycyjne spotkanie Towarzystwa Polsko-Włoskiego. W tym roku motywem przewodnim była Ojczyzna i setna rocznica odzyskania niepodległości. Goście wysłuchali wykładu prof. Adama Sudoła o kulisach służby dyplomatycznej u zarania Drugiej Rzeczypospolitej oraz prelekcji dr Grażyny Ciemniak przybliżającej historię polskiego hymnu narodowego i biało-czerwonej flagi. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania Zarząd Towarzystwa - Prezes Elżbieta Renzetti oraz dr Grażyna Ciemniak złożyły na ręce Honorowego Kustosza Muzeum - prof. Adama Sudoła tablicę z wygrawerowanym zapisem nutowym Mazurka Dąbrowskiego.

czytaj całość…

Otwarcie wystawy Miasto-Ludzie-Pamięć. Wspomnienie dawnej Bydgoszczy

05 lutego 2018
czytaj całość

Za nami wernisaż (31 stycznia 2018 r.) wystawy Miasto-Ludzie-Pamięć. Wspomnienie dawnej Bydgoszczy. Dziękujemy licznie przybyłym gościom za wspólny – wirtualny spacer po dawnej Bydgoszczy. O perłach bydgoskiej infrastruktury, śmiałych wizjach i pionierskich rozwiązaniach architektonicznych realizowanych przez berlińskich twórców opowiedziała dr Daria Bręczewska-Kulesza. Klimat Bydgoszczy doby Belle Epoque, miasta tętniącego życiem, z gęstą siatką gwarnych ulic, urokliwych zakątków, wspaniałych hoteli i niezliczonych kawiarni, przywołała dr Agnieszka Wysocka. Ekspozycję tworzy kilkanaście wielkoformatowych plansz, na których zobaczyć można budynki zaprojektowane dla Bydgoszczy przez słynnych berlińskich architektów działających na przełomie XIX i XX w.

czytaj całość…

Spotkanie z książką, Od historyzmu do modernizmu. Bydgoskie wille miejskie i podmiejskie

05 lutego 2018
czytaj całość

Za nami wieczór autorski poświęcony najnowszej książce dr Agnieszki Wysockiej oraz dr Darii Bręczewskiej-Kuleszy, Od historyzmu do modernizmu. Bydgoskie wille miejskie i podmiejskie. Wieczór wyjątkowy, bo odkrywający przed zebranymi perły architektury willowej w Bydgoszczy. A tych w naszym mieście nie brakuje! Spotkanie zostało zorganizowane 31 stycznia 2018 r. w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

czytaj całość…

Za siedmioma górami, rzekami, morzami… - o wernisażu wystawy

20 grudnia 2017
czytaj całość

18 grudnia 2017 r. otwarto wystawę: Bliski Wschód i Afryka Północna w obiektywie orientalisty Witolda Rajkowskiego (lata 30.-50. XX w.). Ekspozycja zabiera odbiorcę w daleką podróż do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Idziemy śladem Witolda Władysława Rajkowskiego (1910-1957) - korespondenta prasowego, uczestnika ekspedycji badawczych, naukowca, pracownika Konsulatu Generalnego RP w Jerozolimie, agenta polskiego wywiadu, a przede wszystkim niestrudzonego podróżnika, który w pierwszej połowie XX wieku, poznawał i dokumentował życie codzienne mieszkańców tych, zdawać by się mogło, nieprzystępnych Europejczykom obszarów, poruszając się rowerem!
Sylwetkę orientalisty przybliżył podczas wernisażu dr Antoni Przemysław Kosowski - biografista Witolda Rajkowskiego, pomysłodawca i współorganizator wystawy.

czytaj całość…

Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz autorką książki o konsulu Władysławie Noskowskim

10 października 2017
czytaj całość

6 października 2017 r. w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW gościliśmy Bogumiłę Żongołłowicz, autorkę książki Konsul, opisującą życie i działalność Władysława Noskowskiego (1892-1969) - konsula honorowego II RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim. Spotkanie poprowadziła Marta Idzik-Ropa.
W chwili rozpoczęcia prac nad biografią, Konsul nie żył już niemal pół wieku. W odległej Australii, Autorce udało się dotrzeć do rozproszonych dokumentów. Wielkim nakładem pracy odtworzyła ona życiorys człowieka czynu i pasji, będącego w nieustannym ruchu. O takich postaciach pisać najtrudniej, wszak nie mają one czasu na pamiętniki czy wspomnienia. Efektem wielomiesięcznych poszukiwań jest pięknie wydana biografia z bogatą szatą graficzną oraz unikatowymi fotografiami.

czytaj całość…

W poszukiwaniu własnych korzeni… o wizycie Diany Poznanski McKenzie w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Bibliotece Uniwersyteckiej

06 września 2017
czytaj całość

5 września 2017 r. gościliśmy Dianę J. Poznanski McKenzie i jej męża – Roberta, krewnych Rodziny Poznańskich - wielkich donatorów naszej Alma Mater i spiritus movens powołania do życia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Diana McKenzie jest wnuczką brata Karola Poznańskiego. W poszukiwaniu swych rodzinnych korzeni, przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. Goście odwiedzili Cmentarz Starofarny, gdzie złożone są prochy Wandy Poznańskiej; Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, gdzie wyłożyliśmy archiwalia związane z Rodziną Poznańskich, pamiątki, zastawę stołową oraz zabytkowe meble oraz Bibliotekę Uniwersytecką, gdzie przechowywana jest część darowizny Rodziny Poznańskich, a goście mogli posłuchać archiwalnych nagrań.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18