Galeria

Wernisaż wystawy: Polska walczy na wszystkich frontach

06 lipca 2018
czytaj całość

3 lipca 2018 r., w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW odbył się wernisaż wystawy "Poland Fights on all Fronts" ("Polska walczy na wszystkich frontach"). Ekspozycję tworzy zbiór 12 tablic ukazujących udział Polaków w działaniach wojennych na frontach II wojny światowej. Nie są to zwykłe tablice. Plansze powstały bowiem ponad 70 lat temu w Stanach Zjednoczonych na zlecenie polskiego rządu. Wykorzystywano je jako ekspozycję obwoźną pod koniec II wojny światowej. Odnalezione po latach w piwnicy jednej z organizacji polonijnych w USA znów ruszyły w podróż. Najpierw do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie przeprowadzono ich konserwację, a następnie do kolejnych muzeów w Polsce ...

fot. O. Cuske

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów już za nami

22 maja 2017
czytaj całość

W 2017 roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. 

czytaj całość…

Gra "Statystyczny klucz"

17 października 2016
czytaj całość

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki Urząd Statystyczny zorganizował w Muzeum grę zespołową „Statystyczny Klucz”.  Dzieci i młodzież podjęły wyzwanie i mimo zbliżających się wakacji z ogromnym zapałem rozwiązywały matematyczne łamigłówki.
fot. P. Podemska

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeuów

25 maja 2016
czytaj całość

Europejska Noc Muzeów już za nami. w przedostatni weekend maja (21/22 maja), miłośnicy nocnego zwiedzania mogli zobaczyć m.in.: unikatowe anglojęzyczne wydanie "Quo vadis" oraz nową odsłonę "saloniku konsula" z wyeksponowanym i specjalnie zaaranżowanym zabytkowym sekretarzykiem. Duże zainteresowanie wzbudziły międzywojenne archiwalia i amerykańska prasa codzienna z lat sześćdziesiątych XX w. W związku z ogromną ilością zwiedzających kabina ciszy, wbrew swej nazwie - wcale nie była taka cicha! A na piętrze,  gdzie prezentujemy wystawę "Upominki w świecie dyplomacji" śmiałkowie przywdziewali ozdobne, egzotyczne szaty!

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18