Galeria

W poszukiwaniu własnych korzeni… o wizycie Diany Poznanski McKenzie w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Bibliotece Uniwersyteckiej

06 września 2017
czytaj całość

5 września 2017 r. gościliśmy Dianę J. Poznanski McKenzie i jej męża – Roberta, krewnych Rodziny Poznańskich - wielkich donatorów naszej Alma Mater i spiritus movens powołania do życia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Diana McKenzie jest wnuczką brata Karola Poznańskiego. W poszukiwaniu swych rodzinnych korzeni, przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. Goście odwiedzili Cmentarz Starofarny, gdzie złożone są prochy Wandy Poznańskiej; Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, gdzie wyłożyliśmy archiwalia związane z Rodziną Poznańskich, pamiątki, zastawę stołową oraz zabytkowe meble oraz Bibliotekę Uniwersytecką, gdzie przechowywana jest część darowizny Rodziny Poznańskich, a goście mogli posłuchać archiwalnych nagrań.

czytaj całość…

Ambasador Węgier w Polsce z wizytą w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 czerwca 2017
czytaj całość

9 czerwca 2017 r. wizytę w Muzeum złożyła Ambasador Węgier w Polsce – Jej Ekscelencja Orsolyana Zsuzsanna Kovács, która była gościem honorowym Festiwalu Kultury Węgierskiej
w Bibliotece Uniwersyteckiej. Pani Ambasador zwiedziła wystawę i zapoznała się z historią jednostki. W kolekcji „Upominki w świecie dyplomacji” znajdują się dwa eksponaty z Węgier. Pani Ambasador uznała, że to za mało, i kilka dni po wizycie przesłała do Muzeum srebrny medal ministerialny, wkrótce będzie można go zobaczyć na wystawie!

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów 2017 już za nami

22 maja 2017
czytaj całość

W 2017 roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. 

czytaj całość…

Gra "Statystyczny klucz"

17 października 2016
czytaj całość

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2016 Urząd Statystyczny zorganizował w Muzeum grę zespołową „Statystyczny Klucz”.  Dzieci i młodzież podjęły wyzwanie i mimo zbliżających się wakacji z ogromnym zapałem rozwiązywały matematyczne łamigłówki.
fot. P. Podemska

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów 2016

25 maja 2016
czytaj całość

Europejska Noc Muzeów już za nami. W przedostatni weekend maja (21/22 maja 2016 r.), miłośnicy nocnego zwiedzania mogli zobaczyć m.in.: unikatowe anglojęzyczne wydanie "Quo vadis" oraz nową odsłonę "saloniku konsula" z wyeksponowanym i specjalnie zaaranżowanym zabytkowym sekretarzykiem. Duże zainteresowanie wzbudziły międzywojenne archiwalia i amerykańska prasa codzienna z lat sześćdziesiątych XX w. W związku z ogromną ilością zwiedzających kabina ciszy, wbrew swej nazwie - wcale nie była taka cicha! A na piętrze,  gdzie prezentujemy wystawę "Upominki w świecie dyplomacji" śmiałkowie przywdziewali ozdobne, egzotyczne szaty!

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18