Aktualności

Sukces Europejskiej Nocy Muzeów!

20 maja 2019
czytaj całość

Bydgoszczanie po raz kolejny dali dowód niestrudzonej pasji poznawania. W tę piękną majową noc, pod kopułą tysiąca gwiazd zwiedzający wędrowali po mieście w poszukiwaniu kulturalnej strawy. Na szlaku tej wędrówki nie zabrakło również Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. W związku z ogromną ilością zwiedzających – kabina ciszy, wbrew swej nazwie – wcale nie była taka cicha! Z piętra, na którym prezentujemy wystawę "Upominki w świecie dyplomacji" dobiegały salwy śmiechu – to na widok śmiałków, którzy przywdziewali egzotyczne szaty! Szata z Uzbekistanu szczególnie okazale wyglądała na tle ręcznie tkanego azerskiego dywanu. Niemal dwieście pamiątek z ponad stu krajów. Za każdym upominkiem kryje się jakaś historia, legenda, element tradycji i kultury! Tyle świata w jednym miejscu! Wystawa darów polonii chicagowskiej witała ogromnymi rogami teksańskiego byka długorogiego. 

czytaj całość…

Dantejskie sceny w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego! O drzeworytach Stefana Mrożewskiego

20 lutego 2019
czytaj całość

Cykl ilustracji Stefana Mrożewskiego (1894 – 1975) do „Boskiej Komedii” Dantego to prawdziwy biały kruk na rynku sztuki. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego może pochwalić się kolekcją aż dwunastu grafik tego Twórcy. Drzeworyty przekazała do Muzeum Wanda Poznańska, żona Konsula Generalnego II RP – Karola Poznańskiego, Donatorka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

czytaj całość…

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Cywilizacja prowincji Rzeczypospolitej szlacheckiej. Cykl III: DOM PAŃSKI

26 listopada 2018
czytaj całość

30 listopada br. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego stało się miejscem intelektualnej uczty. W tym roku włączyliśmy się w odbywającą się cyklicznie od kilkunastu lat debatę poświęconą  cywilizacji prowincji dawnej Rzeczypospolitej. Organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej był Zakład Historii Sztuki i Kultury Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Ośrodek Historii Kultury Materialnej Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Tym razem naukowe rozważania sprofilowano na  szeroko rozumiane zagadnienie „domu pańskiego”, który należy postrzegać nie tylko, jako posiadłość szlachecką i magnacką, ale i „dom boży” ufundowany z benefaktorskiego obowiązku oraz ku chwale „familii”. Gości przywitał Prodziekan Wydziału Humanistycznego – prof. Jacek Maciejewski. Obrady trwały cały dzień. Wśród prelegentów m.in.  prof. Tomasz de Rosset (UMK), prof. Andrzej Klonder (PAN), prof. Aleksander Jankowski (UKW), prof. Dariusz Główka (PAN).  Podejmowane tematy przywoływały poruszający wyobraźnię „szlachecki splendor” dawnej Polski.

czytaj całość…

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na ogólnopolskiej konferencji naukowej „Muzea uczelniane: wyzwania, zagrożenia, możliwości” (Politechnika Łódzka, 17-19.10.2018 r.)

25 października 2018
czytaj całość

Przedstawiciele kilkudziesięciu muzeów uczelnianych z całej Polski spotkali się w imponującym kampusie Politechniki Łódzkiej na trzydniowej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu akademickiemu. W konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Politechnikę Łódzką pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Rektora Politechniki Łódzkiej brało udział ponad 60 muzeów uczelnianych, m.in.: muzea Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Organów Śląskich Akademii Muzycznej w Katowicach,  Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, muzea Akademii Sztuk Pięknych Warszawie i Krakowie, Izba Tradycji Szkoły Policji w Słupsku, Sala Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni, i wiele, wiele innych.

czytaj całość…

Nowe nabytki w Zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

21 sierpnia 2018
czytaj całość

Po raz kolejny, za sprawą Państwa Rembiałkowskich, mieszkających od ponad sześćdziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych, zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego powiększyły się o ciekawe  eksponaty związane z Polonią Chicagowską. Wśród nich niezwykle nastrojowy portret dziewczyny z kwiatami pędzla nieznanego artysty. Bohaterka obrazu siedzi zamyślona. Poruszają jej przejmująco smutne oczy. Bukiecik polnych kwiatów zsuwa się z kolan. Nieobecny wzrok dziewczyny zdaje się być czymś więcej niż tylko wyrazem tęsknoty, zwątpienia i wewnętrznej rozterki. To obraz złamanego serca i straconych nadziei…

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18