Anna Maria Anders w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego!

  • 18 sierpnia 2016

13 sierpnia 2016 r. w Muzeum gościliśmy Senator Annę Marię Anders, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. To wizyta sentymentalna – mówiła córka Generała Władysława Andersa.  

W zbiorach Muzeum znajdują się unikatowe fotografie Generała Władysława Andersa, wykonane 10 maja 1970 roku, podczas przyjęcia pożegnalnego Państwa Poznańskich, przeprowadzających się wówczas z Londynu do Montrealu. Na fotografiach widzimy gospodarzy uroczystości oraz uśmiechniętego Władysława Andersa. To ostatnie zdjęcia Generała. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zmarł dwa dni później w Londynie.

To nie jedyne pamiątki w kolekcji uniwersyteckiego muzeum, związane z tym wybitnym strategiem i dowódcą. W październiku 1963 r. dr Karol Poznański ­– ostatni Konsul  II RP w Londynie,  obchodził jubileusz 45 – lecia pracy publicznej. Zachowały się archiwalne nagrania z bankietu. Po licznych toastach na cześć Jubilata, głos zabrał również Generał Anders: Ja tego Pana Karola znam najdłużej z was wszystkich – mówi na archiwalnym nagraniu – 61 lat temu siedzieliśmy na jednej ławce w gimnazjum w Warszawie. Ja byłem wyrośnięty i silny bardzo… i wtedy byłem zawadiaka, a on zawsze rozsądny, spokojny i mały… Krzywdy mu nigdy nie robiłem… – dodaje żartobliwie.

Anna Maria Anders pochylając się nad archiwalnymi zdjęciami wspominała swojego Ojca oraz polską powojenną emigrację w Londynie. W księdze gości Pani Senator napisała: Na pamiątkę wizyty w tym wspaniałym Muzeum. Wyjątkowo ciekawe miejsce dla mnie, jako Córki Generała Andersa, do pewnego stopnia spotkałam się z przeszłością
i z dzieciństwem w Londynie
.

Warto wspomnieć, że wśród darów przekazywanych do Muzeum przez Rodaków mieszkających w różnych częściach świata, jest wiele pamiątek związanych z 2 Korpusem Polski, m.in. bluzy tropikalne Armii Andersa, oznaki rozpoznawcze, odznaczenia żołnierzy walczących pod Monte Cassino, archiwalne fotografie i dokumenty! Kto jeszcze nie widział zbioru, niech koniecznie nadrobi zaległości!

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18