Aktualności

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na ogólnopolskiej konferencji naukowej „Muzea uczelniane: wyzwania, zagrożenia, możliwości” (Politechnika Łódzka, 17-19.10.2018 r.)

25 października 2018
czytaj całość

Przedstawiciele kilkudziesięciu muzeów uczelnianych z całej Polski spotkali się w imponującym kampusie Politechniki Łódzkiej na trzydniowej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu akademickiemu. W konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Politechnikę Łódzką pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Rektora Politechniki Łódzkiej brało udział ponad 60 muzeów uczelnianych, m.in.: muzea Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Organów Śląskich Akademii Muzycznej w Katowicach,  Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, muzea Akademii Sztuk Pięknych Warszawie i Krakowie, Izba Tradycji Szkoły Policji w Słupsku, Sala Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni, i wiele, wiele innych.

czytaj całość…

Nowe nabytki w Zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

21 sierpnia 2018
czytaj całość

Po raz kolejny, za sprawą Państwa Rembiałkowskich, mieszkających od ponad sześćdziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych, zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego powiększyły się o ciekawe  eksponaty związane z Polonią Chicagowską. Wśród nich niezwykle nastrojowy portret dziewczyny z kwiatami pędzla nieznanego artysty. Bohaterka obrazu siedzi zamyślona. Poruszają jej przejmująco smutne oczy. Bukiecik polnych kwiatów zsuwa się z kolan. Nieobecny wzrok dziewczyny zdaje się być czymś więcej niż tylko wyrazem tęsknoty, zwątpienia i wewnętrznej rozterki. To obraz złamanego serca i straconych nadziei…

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów 2018 już za nami!

22 maja 2018
czytaj całość

19 maja 2018 r. (sobota) Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, jak co roku  w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otworzyło swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 17:00 do 1:00 można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw. W tym roku rozpoczynaliśmy od wykładu dr Agnieszki Wysockiej i dr Darii Bręczewskiej-Kuleszy. 

czytaj całość…

O Mazurku Dąbrowskiego i biało-czerwonej fladze. Wyjątkowe spotkanie w muzeum

11 maja 2018
czytaj całość

25 kwietnia 2018 r. w Muzeum odbyło się tradycyjne spotkanie Towarzystwa Polsko-Włoskiego. W tym roku motywem przewodnim była Ojczyzna i setna rocznica odzyskania  niepodległości. Goście wysłuchali wykładu prof. Adama Sudoła o kulisach służby dyplomatycznej u zarania Drugiej Rzeczypospolitej oraz prelekcji dr Grażyny Ciemniak przybliżającej historię polskiego hymnu narodowego i biało-czerwonej flagi. 

czytaj całość…

Spotkanie z książką, Od historyzmu do modernizmu. Bydgoskie wille miejskie i podmiejskie

09 lutego 2018
czytaj całość

Za nami wieczór autorski poświęcony najnowszej książce dr Agnieszki Wysockiej oraz dr Darii Bręczewskiej-Kuleszy, Od historyzmu do modernizmu. Bydgoskie wille miejskie i podmiejskie. Wieczór wyjątkowy, bo odkrywający przed zebranymi perły architektury willowej w Bydgoszczy. A tych w naszym mieście nie brakuje. Spotykamy tu przykłady klasycyzmu (dawna siedziba Prezydentów Rejencji Bydgoskiej, ul. Marszałka Focha 25) oraz neorenesansu (ul. A. Czartoryskiego 20). W duchu neorenesansu północnego wzniesiono charakterystyczny „Pałacyk Lloyda” (ul. Grodzka 17).  Wille czynszowe przy ul. Gdańskiej 86 – 96, projektu Józefa Święcickiego wybudowane w latach 1886 – 1892, reprezentują renesans francuski. Lata 90. XIX wieku przynosiły „mięsiste” neobarokowe formy. 

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4
tel./fax 52 346 23 18