Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w katalogu muzeów uczelnianych

  • 28 marca 2018

Niedawno ukazał się katalog poświęcony muzeom działającym w ramach instytucji akademickich: uniwersytetów, akademii, politechnik. Nie mogło w nim zabraknąć Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, z którym od ponad roku nasze muzeum aktywnie współpracuje. Stowarzyszenie powstało w 2012 roku, z inicjatywy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu w Białymstoku oraz Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś organizacja skupia ponad 50 jednostek z całego kraju, m.in.: Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Politechniki Krakowskiej, sześć muzeów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, czy Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz rozwoju muzeów uczelnianych oraz zachowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa akademickiego.

Katalog dowodzi jak wspaniałymi i unikatowymi zbiorami dysponują polskie uczelnie.  Zasoby Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ukazane na kartach katalogu prezentują się okazale. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej pod adresem: http://muzeauczelniane.pl/muzeum-dyplomacji-i-uchodzstwa-polskiego/

Zapraszamy do lektury!

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18