Wernisaż wystawy: Polska walczy na wszystkich frontach

  • 06 lipca 2018
Wernisaż wystawy: Polska walczy na wszystkich frontach, fot. O. Cuske
Wernisaż wystawy: Polska walczy na wszystkich frontach, fot. O. Cuske

3 lipca 2018 r., w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW odbył się wernisaż wystawy "Poland Fights on all Fronts" ("Polska walczy na wszystkich frontach"). Ekspozycję tworzy zbiór 12 tablic ukazujących udział Polaków w działaniach wojennych na frontach II wojny światowej. Nie są to zwykłe tablice. Plansze powstały bowiem ponad siedemdziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych na zlecenie polskiego rządu. Wykorzystywano je jako ekspozycję obwoźną pod koniec II wojny światowej. Odnalezione po latach w piwnicy jednej z organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych znów ruszyły w podróż. Najpierw do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie przeprowadzono ich konserwację, a następnie do kolejnych muzeów w Polsce (m.in. Muzeum Miasta Turku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).  

Wystawę planszową, którą prezentowaliśmy w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego dzięki uprzejmości Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, uzupełniliśmy o materiały własne, m.in. oryginalne mundury żołnierzy Armii Andersa, battledressy 2 Korpusu Polski, w tym również mundury kobiece, oznaki rozpoznawcze, listy żołnierzy do rodzin, a także fotografie ukazujące Armię Polską na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz obozy dla polskich uchodźców w Palestynie, Iranie i Ugandzie.

Podczas wernisażu obecny był Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
w Grębocinie – Dariusz Subocz. Wizytą zaszczyciła nas również Pani Leokadia Majewicz, którą jako małą dziewczynkę ewakuowano z tysiącem innych polskich dzieci z „nieludzkiej ziemi”. ­Wraz z Armią Andersa mali tułacze dotarli przez Uzbekistan i Persję do Afryki. Pani Leokadia patrząc na plansze ze zdjęciami obozów dla polskich uchodźców, wspominała długą tułaczkę, trudne dzieciństwo oraz piękne chwile w tanganickim Tengeru.  

Zdjęcia z wernisażu w galerii.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18