Europejska Noc Muzeów w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW!

  • 14 maja 2019

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów 18 maja 2019 r. otworzyliśmy swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 17.00 do 24.00 można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw.

W tym roku postawiliśmy na różnorodność. Wielbiciele wyszukanego piękna mogli zobaczyć m.in.: wspaniałą srebrną zastawę stołowa, ręcznie malowaną francuską porcelanę, urocze figurki z Pacykowa, zabytkowy sekretarzyk z sekretnymi schowkami – wszystko z domu Konsula Generalnego II RP w Paryżu. Na piętrze zaprezentowaliśmy niezwykle mroczne grafiki Stefana Mrożewskiego – ilustracje do Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Piekielne sceny mogły przyprawić o dreszcze – zwłaszcza o tak późnej porze!

Nową odsłonę zyskała kolekcja Upominki w świecie dyplomacji. Niemal dwieście pamiątek z ponad stu krajów. Za każdym upominkiem kryje się jakaś historia, legenda, element tradycji i kultury! Tyle świata w jednym miejscu! Wielka różnorodność ekspozycji pobudziła zmysły bezsennych spacerowiczów. 

Na zwiedzających czekała również kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii. Kto jeszcze nie siedział w tym tajemniczym pomieszczeniu niech koniecznie nadrobi zaległości. 

Na tę okazję przygotowalismy także wystawę poświęconą Polonii i historii Emigracji, na której  prezentujemy specjalnie wyselekcjonowane eksponaty z naszych zbiorów, w tym zaskakujące dary Polonii Chicagowskiej, pamiątki weteranów II wojny światowej, mundury żołnierzy 2 Korpusu Polski, archiwalia związane z Armią Andersa, i wiele, wiele innych.

Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za udział w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów i odwiedzenie naszej placówki!

Szanowni Państwo, 
uprzejmie informujemy, że w związku z trwającymi pracami porządkowymi i reorganizacyjnymi wokół Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, parking przy ul. R. Berwińskiego 4 został czasowo wyłączony z użytku. Samochody można parkować wzdłuż ul. R. Berwińskiego. Dojście do  Muzeum tylko od strony głównej bramy – furtką i chodnikiem wprost do drzwi Muzeum. Zapraszamy! 

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska

fot. A. Obiała

Pobierz pliki

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18