Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wystawa Jubileuszowa Muzeum w Bibliotece

Od czerwca do października można było oglądać Wystawę Jubileuszową 15. Lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, eksponowaną w sali Pamięci Bydgoszczan (Biblioteka UKW, ul. K. Szymanowskiego 3, I piętro).

Wystawa odkrywa niezwykłą różnorodność i bogactwo zbiorów Muzeum. Szczególnej uwadze polecamy kolekcję Wandy i Karola Poznańskich. Blisko 50 dzieł sztuki przekazanych Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przez Wandę Poznańską w 2004 i 2013 roku prezentujemy w stanie, w którym dotarły one do Polski. Zbiór nie został jeszcze opracowany, wymaga gruntownych badań naukowych oraz zabiegów konserwatorskich. Mamy nadzieję, że wyniki analiz potwierdzą autentyczność prac sygnowanych i ujawnią losy wszystkich dzieł z kolekcji Państwa Poznańskich. Tymczasem, pinakoteka zgromadzona przez donatorów, głównie podczas pobytu w Paryżu w latach 1927 – 1934,  skrywa niejedną tajemnicę…

Międzywojenny Paryż – stolica życia intelektualnego i artystycznego, ojczyzna artystów, raj dla koneserów sztuki… Montmarte i Montparnasse wabiło artystów i … kolekcjonerów. I chociaż Poznańscy, znaleźli się w tym światowym centrum kultury z zupełnie innych powodów (w 1927 r. Karol Poznański został Konsulem Generalnym RP w Paryżu), w pełni korzystali z możliwości jakie dawało miłośnikom sztuki miasto. W mieszkaniu Konsula bywała Olga Boznańska, Leopold Gottlieb, Henryk Berlewi, Zdzisław Czermański, Konstanty Brandel i wielu, wielu innych twórców.

Wśród prezentowanych dzieł szczególnie zwraca uwagę płótno Włodzimierza Terlikowskiego Canal Bernardo. Żywe, nasycone, ostro kontrastujące ze sobą kolory, nakładane grubymi warstwami przenoszą odbiorcę do skrzącej się tysiącem barw Wenecji, odbitej w tafli wody. Barwą kusi również kompozycja Olgi Boznańskiej. Dzieło Axentowicza ze smutną, pełną powagi i skupienia dziewczyną, ewokuje nastrój melancholii, z której wybudza dopiero lekka i swobodna akwarela Juliusza Fałata. Swoistym magnetyzmem odznaczają się pełne psychologicznej głębi portrety. Z płótna Leopolda Gottlieba spogląda Wanda Poznańska, jej delikatne rysy i błękitne oczy zamarły na chwilę w dostojnym zamyśleniu.

Szczególna aura tajemniczości towarzyszy grafikom Norblina. Czy majaczące w półmroku postaci wynurzają się z cienia, czy też znikają w jego aksamitnej czerni? Właściwy Norblinowi zmysł obserwacji i drobiazgowość techniki każe pochylić się nad dziełami, przekroczyć próg ich ram i dostać się do tego zaklętego świata.

Fragment ekspozycji zaaranżowano na podstawie archiwalnej fotografii wnętrza mieszkania Wandy i Karola Poznańskich. Zabytkowe meble, obrazy, zastawa stołowa i przedmioty codziennego użytku, przywołują klimat saloniku sprzed ponad 80 lat, który tylko na chwilę opuścili jego domownicy.

Wystawa Jubileuszowa obejmuje również bezcenne archiwalia wybrane spośród kilkuset  materiałów źródłowych zgromadzonych w Muzeum. Zbiór oryginalnych fotografii bez trudu przeniesie marzycieli w okres  międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji. Inny nastrój budzą zabytki z okresu II wojny światowej – m.in. mundur 2. Dywizji Pancernej gen. Maczka oraz fragment poszycia kadłuba niemieckiego bombowca zestrzelonego przez Władysława Gnysia we wrześniu 1939 r.

Wystawa eksponowana w okresie 30 czerwca-1 października 2014 r.
Zapraszamy!

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska