Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wystawa: Śladami marzeń - Nowa Zelandia

17 października 2014 r. o godz. 17.00 w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW otwarto wystawę fotograficzną Lecha Olszewskiego Śladami marzeń - Nowa Zelandia.

Otwarcie wystawy było oficjalną inauguracją tegorocznych, objętych Honorowymi Patronatami: Jean Dunn, Ambasadora Australii w Polsce i Wendy Hinton, Ambasadora Nowej Zelandii w Polsce - obchodów Jubileuszu XXX – lecia Klubu oraz XVI Bydgoskich Spotkań z Australią i Nową Oceanią.

Licząca blisko 4,5 miliona mieszkańców, Nowa Zelandia, to jeden z najbardziej od Polski oddalony kraj, którego niezaprzeczalnym atutem jest wspaniała, niesamowita przyroda i niepowtarzalne, różnorodne krajobrazy. Dwie główne wyspy Nowej Zelandii są zdecydowanie różne w swym charakterze. Wyspa Północna to nie tylko ważne miasta, jak duża metropolia Auckland i znacznie mniejsze, lecz wcale nie mniej ważne miasto - stolica kraju - Wellington, ale także krajobraz, w którym dominują zjawiska wulkaniczne i geotermalne. Wyspa Południowa, której obszar w dużej części stanowią parki narodowe, jest ze swej natury bardziej dzika. Zachwyt wzbudzają Alpy Południowe, fiordy, lodowce, liczne polodowcowe jeziora oraz, w dużej części endemiczna, flora i fauna.

Wielkoformatowe fotografie z łatwością przeniosą Państwa na koniec świata do kraju „Długiej Białej Chmury”, ojczyzny dumnych Maorysów i zapierającej dech w piersiach przyrody, będącej wszak scenerią do „Władcy Pierścieni”! 

Choć Lech Olszewski – jak sam często podkreśla – nie jest profesjonalnym fotografikiem, z pewnością Jego zdjęć nie można nazwać „amatorskimi”. Wszelkie twory natury uchwycone przez Autora zdają się wychodzić, wypełzać, wylewać z ram fotografii. Już niemal czuć powiew wiatru, słychać szelest trawy, z której lada moment wyłoni się słynny nielot – kiwi. Bulgoczące błotne gejzery wyrzucają gotującą się maź... a dwa kroki dalej stąpamy ścieżką wyściełaną miękkim mchem …

Wystawa „Śladami marzeń – Nowa Zelandia” w obiektywie Lecha Olszewskiego
17.10.2014 (piątek), godz. 17.00
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, ul. ks. R. Berwińskiego 4

Zapraszamy!

W załączniku znajdą Państwo program obchodów jubileuszu klubu.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska