Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych w Muzeum Dyplomacji

W piątek 21 listopada 2014 r. w Muzeum Dyplomacji I Uchodźstwa Polskiego UKW gościliśmy Ministra Grzegorza Schetynę. Następca Radosława Sikorskiego, z zainteresowaniem oglądał ekspozycję i zapowiedział, że odnowi honorowy patronat nad uniwersytecką jednostką. Stało się już tradycją, zapoczątkowaną jeszcze przez prof. Bronisława Geremka, że kolejni Ministrowie Spraw Zagranicznych obejmują mecenatem działalność Muzeum, która wszak w zdecydowanej mierze związana jest z historią polskich służb dyplomatycznych.

Podczas spotkania Minister wyraził chęć dalszego powiększania muzealnych zbiorów. To właśnie Ministerstwu Spraw Zagranicznych zawdzięczamy kolekcję upominków, które polscy dyplomaci otrzymali w czasie swoich zagranicznych wizyt. Przedmioty, budzące zachwyt, zdziwienie, a niekiedy i zaskoczenie można zobaczyć w ramach - stale uzupełnianej - wystawy „Upominki w świecie dyplomacji”.

Również za sprawą Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Muzeum zainstalowano tzw. kabinę ciszy. Intrygujący obiekt – oficjalnie przekazany przez Ministra Radosława Sikorskiego 19 maja 2014 r. - był niegdyś elementem wyposażenia Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. Dziś, ten wyjątkowy zabytek techniki kontrwywiadowczej okresu zimnej wojny - jest jedynym, tego typu urządzeniem, dostępnym dla szerokiej publiczności w Europie!

Ponad półgodzinny pobyt Ministra Grzegorza Schetyny w Muzeum został uwieczniony wpisem w księdze pamiątkowej. Po tej miłej, choć krótkiej wizycie, obfitującej w optymistyczne zapowiedzi, nie pozostaje nam nic innego jak przygotowanie wolnego miejsca na kolejne eksponaty!

Relacja z wizyty znalazł się też na stronie MSZ.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska