Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Wieczór autorski o polonii w Kanadzie

Wieczór autorski o polonii w Kanadzie

Wieczór autorski Beaty Gołembiowskiej w Muzeum Dyplomacji I Uchodźstwa Polskiego UKW

17 marca 2015 r.w Muzeum gościliśmy Beatę Gołembiowską z Kanady, autorkę książki „W jednej walizce”, traktującej o dziejach znamienitych polskich rodów arystokratycznych, których wojenna zawierucha rzuciła do odległej Kanady.

Pisarka opowiedziała o swoich wzruszających rozmowach z ostatnimi przedstawicielami wielkich rodzin Czartoryskich, Czetwertyńkich, Komorowskich, Platerów, Popielów, Potockich, Sapiehów, Siemieńskich, Tarnowskich, Tyszkiewiczów i Zamoyskich. Przedstawiła fascynującą historię ludzi, którzy straciwszy całe mienie, zabrane nielegalnie przez komunistów, wyruszyli w świat trzymając w ręku symboliczną „jedną walizkę”.

Ogromne wrażenie wywarł wyświetlony podczas spotkania film „Raj utracony, raj odzyskany”, w reżyserii Beaty Gołembiowskiej. Bohaterowie obrazu wspominali ostatnie dni spędzone w ogarniętej wojną Polsce, swój wyjazd w nieznane i budowanie życia na nowo – w odległej i obcej Kanadzie.

Choć mowa była o rozdzierającej tęsknocie za Ojczyzną, za utraconym dziedzictwem i światem, który nigdy już nie powrócił, historia niesie budujące przesłanie… Wszak istotą szlachectwa nie są wartości materialne, to stan ducha, umysłowość, to tradycja i pamięć o przodkach, która nadal trwa…

Gościem honorowym wieczoru autorskiego była Pani Leokadia Majewicz – sybiraczka i emigranta wojenna. Na spotkaniu obecny był również Prezydent Henryk Sapalski – wieloletni przyjaciel oraz współtwórca Muzeum.

Dla osób, które nie były na spotkaniu - krótka relacja z TVP Bydgoszcz.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska