Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Długa Noc Muzeów w Muzeum Dyplomacji UKW

Długa Noc Muzeów w Muzeum Dyplomacji UKW

Europejska Noc Muzeów już za nami, kolejna - za rok. To była prawdziwa „ gorączka sobotniej nocy”! Pogoda dopisała więc bydgoszczanie tłumnie wyruszyli na nocne zwiedzanie.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW przeżywało prawdziwe oblężenie. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszą ofertą. Liczymy na to, że część z Was powróci, by raz jeszcze – tym razem w ciszy i spokoju – przyjrzeć się temu, co przykuło uwagę. Być może, Ci bardziej nieśmiali, w dyskretnych i kameralnych warunkach, odważą się przymierzyć szatę z Mauretanii, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w samurajskim hełmie lub rozsiąść się w kabinie ciszy?

Zapraszamy!

16 maja (sobota) 2015 r. można było skorzystać z nocnego zwiedzania Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW! Jak co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otwarto swoje progi dla miłośników muzealnych kolekcji. Od godz. 17.00 do 1.00 w nocy można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji ekspozycji.

W tym roku odkryto przed Państwem kulisy wymiany upominków między wysokiej rangi dyplomatami. Specjalnie dla naszych zwiedzających, wystawę wzbogaciliśmy o nowe – dotąd nie pokazywane – eksponaty, które będzie można nie tylko dotknąć, ale nawet przymierzyć. Chętni mogą owinąć się w obszerną szatę z Mauretanii lub ciężki, kunsztownie zdobiony strój z Uzbekistanu. Dla miłośników militariów przygotowaliśmy ekspozycję mundurów Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce nawiązujących do tradycji Błękitnej Armii Hallera oraz bateldresów z okresu II wojny światowej. Pasjonaci historii z pewnością pochylą się nad zbiorem archiwalnych fotografii, które bez trudu przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji. Na wielbicieli politycznych intryg i filmów szpiegowskich czeka kabina ciszy. Ten intrygujący obiekt – niegdyś wyposażenie Konsulatu Generalnego w Kolonii - służył tajnym rozmowom. W tę wyjątkową noc, będzie można zasiąść w przezroczystej kabinie i poczuć się jak Agent 007. 

Na specjalnie przygotowanej ekspozycji pt. „Dar Rodziny Poznańskich z Montrealu” w Bibliotece  UKW (gmach obok Muzeum) zaprezentowano zabytki przekazane Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w 2004 i 2013 roku, przez Wandę  z Dmowskich Poznańską – żonę ostatniego Konsula Generalnego II RP w Londynie – dra Karola Poznańskiego. Przedwojenne meble, rodzinne pamiątki, wytworna zastawa stołowa oraz dzieła sztuki … niczym w gabinecie u Pana Konsula – to wszystko czeka na naszych zwiedzających w Bibliotece UKW!

Szczegółowe informacje o Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska
fot. A. Obiała i A. Jankowska