Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Europejska Noc Muzeów 2017 już za nami

Europejska Noc Muzeów 2017 już za nami

W tym roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. Znak, napisem w języku polskim, ostrzegał Rodaków przed chodzeniem po torach. Najwyraźniej Polacy notorycznie łamali przepisy bezpieczeństwa!

Miłośnikom książek proponowaliśmy krótki przystanek w nocnym zwiedzaniu. W przytulnie urządzonej Biblioteczce Emigranta, oddawano się lekturze białych kruków z I połowy XX w., przekazanych do Muzeum przez Polonię amerykańską.

Wystawa Upominki w świecie dyplomacji, na której zobaczyć można było prezenty, jakie polscy dyplomaci dostali w czasie swoich zagranicznych podróży, cieszyła różnorodnością i lekkim podejściem do trudnej tematyki. Nie brakowało chętnych do przymierzania egzotycznych szat.

Nie zapomnieliśmy również o entuzjastach militariów!  Kolekcja mundurów z okresu II wojny światowej, jak zawsze budziła zainteresowanie, zwłaszcza, że 19 maja obchodziliśmy 73. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Oznaki pamiątkowe oraz odznaczenia na battledressach przypominały o bohaterskiej postawie polskich żołnierzy.

Strudzeni gwarem mogli zasiąść w słynnej kabinie ciszy. Ponieważ pojawiły się pytania o  możliwość wypożyczenia pomieszczenia do prywatnego użytku w domu czy pracy… musimy zmartwić wszystkich zmęczonych codziennym hałasem. Kabina ciszy to zabytek techniki i musi pozostać w Muzeum!

O 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. K. Szymanowskiego 3, Pracownia „Pamięć Bydgoszczan i Regionu”, I piętro, s. 2.28), specjalnie na tę noc, jedyny raz w roku, udostępniliśmy prawdziwą perłę uniwersyteckiej kolekcji – obraz Olgi Boznańskiej. Artystce i Jej twórczości poświecony był wykład prof. Dariusza Markowskiego (UMK w Toruniu), pt.: Obrazy za mgłą – o warsztacie malarskim Olgi Boznańskiej w aspekcie konserwowanego obrazu „Kwiaty”.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska