Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Eksponaty z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na wystawie pt. „Traktat ryski. Odzyskane dziedzictwo” zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Rady Nieustającej. Wystawa została zorganizowana z racji 100. rocznicy podpisania w Rydze pokoju kończącego wojnę polsko-rosyjską (1919‒1920).

Na wystawie zgromadzono eksponaty z siedmiu instytucji, w tym Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Z naszego Muzeum wypożyczona została fotografia pochodząca ze zbiorów Rodziny Poznańskich przedstawiająca salę obrad w Domu Czarnogłowych w Rydze. Fotografię wykonano 22 września 1920 r. podczas pierwszego posiedzenia plenarnego komisji polsko-radzieckiej. Jest tym bardziej cenną, iż na jej odwrociu znajdują się autografy uczestników polskiej delegacji. Jest jedyną w swoim rodzaju tego typu pamiątką rokowań pokojowych.

Fotografię przewieziono do Warszawy, pod opieką konserwator dr Katarzyny Garczewskiej-Semke, specjalnym konwojem 8 marca. Kuratorami wystawy są: dr Magdalena Białonowska, Norbert Haliński i Paweł Tyszka. Wystawa jest czynna od 16 marca do 11 kwietnia 2021 r.

Jednym z najdonioślejszych postanowień traktatu ryskiego, obok ustalenia granicy wschodniej II RP, wypłaty odszkodowań, postanowień repatriacyjnych, była rewindykacja dóbr kultury zagarniętych przez carską Rosję przez cały okres zaborów - stąd też podtytuł wystawy. W ramach artykułu XI traktatu do Polski powróciły m.in. arrasy wawelskie, głowy wawelskie, Szczerbiec, obrazy Canaletta i Bacciarellego, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, bezcenne zbiory archiwalne i biblioteczne.

Wiecej informacji: Wystawa na Zamku Królewskim