Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Teresa Barbara Duchowska Teresa Barbara Duchowska

Cenny dar dla Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Pani Ambasadorowa Teresa Barbara Duchowska przekazała do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego bardzo cenne pamiątki, po Ambasadorze Kazimierzu Duchowskim, który większość swego życia, poczynając od 1957 r., poświecił pracy w zagranicznej służbie dyplomatycznej.

Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Polskiego w Londynie w latach 1967-1972, od 1975, po 1979 r. był I sekretarzem ambasady PRL w Waszyngtonie, w latach 1982-1987 radcą-ministrem w ambasadzie w Londynie, 1988-1991 dyrektorem Departamentu Ameryk MSZ, w latach 1991-1996 ambasadorem w Kostaryce akredytowanym również w Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Panamie i Belize, a następnie od 1999, po 2005 r. ambasadorem w Kambodży. „Za wybitne zasługi w służbie dyplomatyczno-konsularnej” w 2005 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Komandorią Orderu Królewskiego Kambodży.

Wśród przekazanych do Muzeum dokumentów znajdują się m.in. listy akredytacyjne, dyplomy, certyfikaty, zaproszenia na uroczystości dyplomatyczne, wizytówki, książki autografów wybitnych osobistości świata dyplomacji i kultury, korespondencja, podziękowania, gratulacje, dekrety nadania medali, akta dotyczące działalności kulturalnej i pomocy humanitarnej, dwa albumy fotografii z lat 1957-1959, kiedy to Kazimierz Duchowski przebywał na misji pokojowej w Wietnamie, a także srebrny puchar – dar króla Norodoma Sihanouka dla małżonków Duchowskich. Przekazane materiały stanowią bardzo cenne źródło do dziejów polskiej dyplomacji II połowy XX i początków XXI wieku.