Obrazy z kolekcji Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

W okresie wakacyjnym w Muzeum Ziemi Chełmińskiej można zobaczyć obrazy pochodzące z naszych zbiorów. Mowa o cyklu „Panorama czasu dokonanego” pędzla Mariusza Kałdowskiego. To niezwykła kolekcja portretów wybitnych Rodaków, którzy zapisali się w historii polskiej emigracji.  Na wystawie zaprezentowano 20 obrazów. Wśród nich portrety, m.in. Leszka Kołakowskiego (1927 – 2007) – filozofa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Oxfordzie, twórcy intelektualnych fundamentów dla działalności KOR,  Czesława Zychowicza (1926 – 2002) – Sybiraka, żołnierza II Korpusu Polski, Prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Londynie, Tymona Terleckiego (1905 – 2000) – krytyka literackiego i teatralnego, organizatora polskiego życia naukowego i literackiego w Wielkiej Brytanii, Teresy Ujazdowskiej-Groszang (ur. 1931) – harcerki Szarych Szeregów, uczestniczki powstania warszawskiego, redaktorki „Tygodnika Polskiego”, Ryszarda Gabrielczyka (ur. 1927) – żołnierza Armii Andersa, prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej, członka Fundacji Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, czy Urszuli Święcickiej – animatorki polskiej kultury w Wielkiej Brytanii, wieloletniej organizatorki wieczorów artystycznych w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.

Nie wszystkie portrety z kolekcji zostały wypożyczone do Muzeum w Chełmnie. W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego nadal podziwiać można dzieła Mariusza Kałdowskiego na nowej wystawie czasowej. Serdecznie zapraszamy!

Opracowała: Aleksandra Jankowska