Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
„Panorama czasu dokonanego” w Muzeum Dyplomacji i  Uchodźstwa Polskiego „Panorama czasu dokonanego” w Muzeum Dyplomacji i  Uchodźstwa Polskiego

„Panorama czasu dokonanego” w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

W miesiącach wakacyjnych proponujemy niezwykłą podróż po zakamarkach ludzkiej psychiki. „Panorama czasu dokonanego” to cykl portretów pędzla Mariusza Kałdowskiego. Artysta utrwalił na płótnie wybitnych Rodaków, którzy zapisali się w historii polskiej emigracji. Kolekcja powstała w latach 1997 – 1998 w Londynie. Od 2009 roku, stanowi depozyt Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

Czemu podróż? Oddajmy na chwilę głos Mariuszowi Kałdowskiemu:
„Malując portrety, zawsze szukam czegoś specjalnego. To coś, dzięki czemu portret przemawia. To „coś” można znaleźć w każdym człowieku (…) należy otworzyć się tak bardzo na modela, aby oddychać jego światem. Być kanałem, którym przepływają najsubtelniejsze elementy osobowości człowieka, na którego się patrzy”. Każda z tych postaci przemawia spojrzeniem, gestem, mimiką. Tytułowy „czas dokonany” zdaje się być emocją odciśniętą na twarzy. Artysta posługując się paletą żywych barw tworzy duchowy pejzaż postaci. To żywiołowa gra rozedrganych kolorów otrzymana swobodnymi pociągnięciami pędzla. Dla Kałdowskiego kolor – zgodnie z definicją Paula Cezanne’a – jest formą.

Wśród sportretowanych są, m.in.: Ryszard Kaczorowski (1919 – 2010) – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989 – 1990, Irena Anders (1920 – 2010) – artystka rewiowa, pieśniarka, aktorka, żona gen. Władysława Andersa, Stanisław Frenkiel (1918 – 2001) – artysta malarz, współzałożyciel Związku Młodych Artystów w Wielkiej Brytanii oraz Zrzeszenia Plastyków Polskich, Czesław Zychowicz (1926 – 2002) – Sybirak, żołnierz II Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Londynie, czy Maria  Drue (1923 – 2020) – wybitna pianistka, pisarka i publicystka, przez lata działająca w Polskim Teatrze Emigracyjnym.

Patrząc na twarze spoglądające z ram obrazów, trwamy w atmosferze wyczekiwania i napięcia. Bohaterowie dzieł Kałdowskiego chcą o sobie opowiedzieć. W tym tłumie emocji każdy znajdzie cząstkę siebie.

Warto dodać, że część obrazów z kolekcji „Panorama czas dokonanego” jest obecnie prezentowana również w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Na obie wystawy serdecznie zapraszamy!

Więcej infomacji: muzeum.ukw.edu.pl 

Aleksandra Jankowska