Wystawa plenerowa: „My wszyscy od Andersa” Wystawa plenerowa: „My wszyscy od Andersa”

Wystawa plenerowa: „My wszyscy od Andersa”

Wydział Historyczny oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW zapraszają do odwiedzenia wystawy plenerowej zatytułowanej „My wszyscy od Andersa” przybliżającej historię Armii, którą organizował i dowodził w latach II wojny światowej gen. Władysław Anders. Wystawa pokazuje także powojenne losy polskich żołnierzy – uchodźstwo i emigrację.

Wystawa zlokalizowana obok budynku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przy ul. R. Berwińskiego 4., czynna będzie od 13 października do końca listopada.

Dzień wcześniej, 12 października, o godzinie 14.00, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, a następnie spotkanie okolicznościowe w Auli Głównej Biblioteki UKW. Gościem specjalnym uroczystości będzie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech i San Marino Anna Maria Anders, córka generała Władysław Andersa.

Program wydarzenia:

– uroczyste otwarcie wystawy na placu przy budynku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. R. Berwińskiego 4)

– wykład dra Sławomira Łanieckiego „Od Armii Andersa do II Korpusu Polskiego” (Aula Biblioteki UKW)

– prezentacja filmu „Mała Polska nad Tamizą” w reż. Pawła Delisia (Aula Biblioteki UKW)

– spotkanie z Ambasador RP we Włoszech i San Marino Anną Marią Anders

Wystawa powstała w kooperacji Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW z Fundacją „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” w Warszawie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – interwencje. Edycja 2022 oraz we współpracy z Polską Fundacją Kulturalną.

Patronat nad przedsięwzięciem przyjęli: Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Fotorelację z wernisażu znajdziesz tutaj