Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wyśnić przyszłość. Niezwykły sennik Sybiraczki ze zbiorów Muzeum tematem reportażu literackiego

Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego ponownie stały się przedmiotem zainteresowania badaczy. Pani Justyna Wicenty przygotowując reportaż literacki o powrocie Sybiraków z zesłania po II wojnie światowej wykorzystała m.in. materiały dotyczące życia i twórczości Janiny Bogusz-Grygar – malarki i poetki. Janina Bogusz-Grygar, była sybiraczką, która po wojnie emigrowała do Kanady. Swoje traumatyczne przeżycia opisała w „Pamiętnikach deportowanej Polki”.

Szczególną wartość ma sennik, w którym spisywała swoje sny z lat 1930 – 1999. Zanotowała ich ponad setkę, z dopiskiem, czy się urzeczywistniły. Wyśniła śmierć męża, synka, córki i rodziców. Związkowi Radzieckiemu nigdy nie wybaczyła zesłania i utraty rodziny, a echa Sybiru śniła jeszcze jako 90-latka. W sennych marzeniach przeczuwała choroby oraz codzienne, drobne i wielkie katastrofy. Szczególnie często odwiedzała ją w snach Matka Boska, którą na jawie z oddaniem malowała na płótnie.

Sennik Janiny Bogusz-Grygar, znajdujący się w zbiorach Muzeum, odzwierciedla głębię doświadczeń życiowych, intuicję i niezwykłą wyobraźnię.

Justyna Wicenty realizuje projekt literacki w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Na fotografii reprodukcja dzieła Artystki „Roztopy w kazachstańskich stepach” (1941), pochodząca z naszych zbiorów. Oryginał znajduje się w Muzeum Niepodległości w Warszawie.