Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
17. Budynek Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w nocy 17. Budynek Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w nocy

Bezsenna noc w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Europejska Noc Muzeów 2023 już za nami!

Europejska Noc Muzeów już za nami!!!

13 maja (sobota) Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, jak co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otworzyło swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 18:00 do 24:00 można było bez ograniczeń oddawać się kontemplacji specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw.

W związku z ogromną ilością zwiedzających – kabina ciszy, wbrew swej nazwie – wcale nie była taka cicha! Wielu z Was oddawało się kontemplacji kolekcji portretów „Panorama czasu dokonanego” pędzla Mariusza Kałdowskiego. Nic dziwnego, wszak to podróż w głąb ludzkiej duszy. Artysta utrwalił na płótnie wybitnych Rodaków, którzy zapisali się w historii polskiej emigracji.  Portery mają hipnotyzującą moc oddziaływania, tym bardziej gdy za oknem ciemna noc. Bohaterowie dzieł Kałdowskiego chcieli o sobie opowiedzieć i znaleźli swych odbiorców.

Zwiedzający podążali również śladem ambasadora Kazimierza Duchowskiego. A ślad ten wiódł m.in. przez egzotyczne kraje Ameryki Łacińskiej. Kazimierz Duchowski pełnił bowiem służbę dyplomatyczną w Kostaryce, Gwatemali, Salwadorze, Belize, Hondurasie, Nikaragui i Panamie. Niemałe zdziwienie wywoływały więc cygara z Hondurasu, filipińska koszula z włókien ananasa, obrazek malowany na ptasim piórze z Kostaryki, czy srebrna torebka z Kambodży.

Na parterze miłośnicy wyszukanego piękna mogli zobaczyć wyposażenie międzywojennego Poselstwa Polskiego w Rio de Janeiro i pamiątki po Tadeuszu Skowrońskim (1896 – 1986) – pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym II RP. To najnowsze, wcześniej nigdy niepokazywane zbiory.

Wyjątkową moc oddziaływania miały również mroczne grafiki J.P. Norblina. To zapowiedź wystawy jubileuszowej, którą już w czerwcu będzie można zobaczyć w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.  

Europejska Noc Muzeów staje się wspomnieniem. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok!  

oprac. i fot.: dr Aleksandra Sara Jankowska