Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Uczestniczki konferencji Uczestniczki konferencji

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na międzynarodowej konferencji pt. „Kobieta w dyplomacji: doświadczenia i wyzwania” (Toruń, 13 listopada 2024r.)

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na międzynarodowej konferencji pt. „Kobieta w dyplomacji: doświadczenia i wyzwania”, 13 listopada, Urząd Marszałkowski w Toruniu 

Za nami międzynarodowa konferencja pt. „Kobieta w dyplomacji: doświadczenia i wyzwania”, organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych UMK oraz Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych. Wydarzenie towarzyszyło obchodom Roku Kobiet Odważnych.

Gościem specjalnym konferencji była prof. Hanna Suchocka Prezes Rady Ministrów (1992 – 1993), Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny (1997 – 2000), Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim.

Tłumnie zgromadzona w Urzędzie Marszałkowskim publiczność mogła wysłuchać wystąpień pań mających bogate doświadczenie w służbie dyplomatycznej zarówno przez osobiste doświadczenia, jak i zainteresowania naukowe, czy też badawcze.  W tym gronie nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicielki Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – dr Aleksandry Jankowskiej. Przypomnijmy, że nasze Muzeum było współorganizatorem i gospodarzem ubiegłorocznej edycji konferencji „Kobiety w dyplomacji”.  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego reprezentowała również prof. Helena Głogowska z Wydziału Historycznego.

Gości powitali przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, a także pomysłodawczyni i spiritus movens całego przedsięwzięcia – prof. Iryna Matiash. Głos zabrał także Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyj.

Moderatorem pierwszej części konferencji była prof. Antonina Kozyrska (UMK), a drugiej prof. Ksenia Smyrnowa (Uniwersytet Kijowski).

Profesor Hanna Suchocka mówiła o kulisach pełnienia służby Ambasadora RP w Watykanie. Zwracała uwagę na trudności i wyzwania, jakie czekały na byłą Premier po objęciu stanowiska w Stolicy Apostolskiej. Panie były zgodne, że kluczem do większej aktywności kobiet w służbie zagranicznej, nie są sztywne reguły i odgórnie narzucone proporcje tzw. parytety na stanowiskach dyplomatycznych, ale odpowiednie warunki rozwoju, indywidulane predyspozycje oraz to, co wynosi się z domu rodzinnego (system wartości i poczucie misji).

O swoich doświadczeniach jako Konsul Honorowej Republiki Serbii opowiadała dr Maria Lorentowicz-Zagalak. Roli pierwszej damy poświęcony był referat prof. Antoniny Kozyrskiej. Pani Profesor przywoływała przykład Brigitte Macron, Jill Biden, Agaty Kornhauser-Dudy oraz Ołeny Zeleńskiej. Prof. Helena Głogowska wspominała postać konsul Haliny Matejczuk (1933 – 2020).

Dr Aleksandra Jankowska przedstawiła sylwetkę Pani Konsulowej Wandy Poznańskiej zasłużonej donatorki Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – kobiety niejednoznacznej, o której śmiało możemy powiedzieć, że wyprzedziła swoją epokę. 

Uczestnikom konferencji czas umiliły piękne dźwięki tradycyjnego ukraińskiego instrumentu bandury, na którym zagrała znakomita Olena Maruniak-Gajdychuk.

Nie mogło zabraknąć również pokazu mody dla kobiet w dyplomacji autorstwa Artura Kowalczyka.

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w dyplomacji, przyczyniając się do bardziej zrównoważonych i inkluzywnych procesów decyzyjnych. Ich obecność na wysokich stanowiskach, takich jak ambasadorki czy negocjatorki, pomaga w uwzględnieniu różnorodnych perspektyw w międzynarodowych relacjach. Kobiety dyplomatki często przyczyniają się do budowania mostów i rozwiązywania konfliktów dzięki umiejętnościom negocjacyjnym i empatii. Chociaż w przeszłości dyplomacja była domeną mężczyzn, dziś coraz więcej pań staje na czele globalnych inicjatyw, promując pokój, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.  Ale, żeby nie było tak optymistycznie, na zakończenie padło pytanie… czy gdyby światem rządziły tylko kobiety, cywilizacja uwolniłaby się od wojen… z sali rozległo się gromkie NIE, i były to głosy… kobiece.

oprac.:  dr Aleksandra Sara Jankowska