Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
przestrzeń ekspozycyjna przestrzeń ekspozycyjna

VI Konferencja Naukowa Muzealniczek i Muzealników Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 15 listopada 2024 roku, Centrum Rozwoju Społecznego w Nakle nad Notecią

VI Konferencja Naukowa Muzealniczek i Muzealników Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 15 listopada 2024 roku w Centrum Rozwoju Społecznego w Nakle nad Notecią

Uczelnie to świątynie nauki, ale są również predestynowane do bycia strażnikiem pamięci, strażnikiem historii, strażnikiem dziedzictwa kulturowego. Dlatego powstają muzea uczelniane. A te bardzo poważnie podchodzą do swoich zadań. Muzeum uczelniane to odpowiedzialność, to troska o skarby przeszłości powierzone pieczy środowiska akademickiego. Stąd konieczność nieustannego podwyższania standardów i profesjonalizacji działań oraz ścisła współpraca z instytucjami kultury działającymi pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad nowymi wyzwaniami była VI konferencja Naukowa Muzealniczek i Muzealników Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na której Uniwersytet Kazimierza Wielkiego reprezentowała dr Aleksandra Sara Jankowska z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, zasiadająca również w strukturach Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

W tym roku, cykliczna konferencja naukowa Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Kujawsko-Pomorski była wyjątkowa, gdyż połączona z jubileuszem 60-lecia Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Czy można się temu dziwić, wszak Jubileusz najlepiej obchodzić w gronie przyjaciół! 

Konferencję muzealników rozpoczynała prezentacja dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Tomasza Pasieki, „60 lat minęło jak jeden dzień”. Podsumowanie sześciu dekad bogatej działalności muzeum było nie lada wyczynem. Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej podziękował pracownikom i przyjaciołom nakielskiego muzeum za ich wkład w rozwój placówki. Życzenia i gratulacje Jubilatowi złożyły również muzea i instytucje kultury, w tym oczywiście Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW. 

W pierwszej części debaty wysłuchaliśmy referatów: Anny Sergot z Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Gerarda Radeckiego z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolniczego w Szreniawie, dr Karoliny Papiorkowskiej-Dymet z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, a także dr Aleksandry Sary Jankowskiej z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Przedstawicielka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosiła referat pt.: „Skąd przychodzimy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy… Muzea uczelniane - w poszukiwaniu definicji, granic i misji”.

Podczas dyskusji padły pytania o znaczenie muzeum w społeczności lokalnej. Mowa była o partycypacji i tematach trudnych podejmowanych w działalności wystawienniczej.

W drugiej części obrad wystąpili przedstawiciele Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Solca im. Księcia Przemysława w Solcu Kujawskim, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej -Prūfferowej w Toruniu. Prelegenci opowiadali o bogatej ofercie muzeów i działaniach edukacyjnych podejmowanych w placówkach. Muzealnicy zastanawiali się nad tym, jak dotrzeć do wymagającego odbiorcy, i w jaki sposób badać społeczny odbiór oferty muzealnej.

Ostatni panel to wystąpienia pracowników m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Konferencja była znakomitym forum wymiany doświadczeń i refleksji nad współczesną rolą muzeów. Uczestnicy podkreślali znaczenie współpracy między instytucjami kultury oraz ich rolę w budowaniu lokalnych społeczności. Nie uciekano od trudnych tematów, np. zjawiska dualizmu w świecie muzeów, czyli funkcjonowaniu małych placówek w zderzeniu z absorbujących uwagę odbiorcy dużymi instytucjami kultury i rozrywki.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest nie tylko wiodącą szerokoprofilową uczelnią regionu, ale również poprzez Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego współtworzy ofertę kulturalną naszej małej Ojczyzny. Tym samym staje się instytucją globalną, zaspokajającą różnorodne potrzeby nowoczesnego społeczeństwa.

oprac.: dr Aleksandra Sara Jankowska 

(zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Krajeńskiej, autorzy fot.: J. Gratkowski i K. K. Przygoda)