Catherine Godin, Ambasador Kanady w Polsce, sprawiła nam miłą niespodziankę, odwiedzając nasze Muzeum, które, jak doskonale wiadomo, ma silne więzi z „Krajem Klonowego Liścia”. To właśnie te wyjątkowe relacje między Polską a Kanadą są przedmiotem szczególnego zainteresowania Pani Ambasador.
Przypomnijmy, że jedna z największych kolekcji w zbiorach Muzeum, trafiła do nas z Montrealu. Mowa oczywiście o darowiźnie Wandy Poznańskiej, żony dr. Karola Poznańskiego – Konsula Generalnego II RP w Paryżu i w Londynie. Pani Konsulowa przekazała naszej Uczelni cenny zbiór dzieł sztuki, archiwalia oraz pamiątki rodzinne.
Kanadyjskie ślady w naszym Muzeum nie kończą się jedynie na tej darowiźnie. Polakom zza Oceanu zawdzięczamy sporo artefaktów związanych, chociażby z żołnierzami 2. Korpusu Polski, którzy po wojnie wyemigrowali do Kanady.
Spotkanie było doskonałą okazją do omówienia potencjalnych obszarów kooperacji. Prof. Marek Macko, Prorektor ds. Organizacji, Współpracy i Rozwoju UKW podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej między ośrodkami akademickimi, zwłaszcza w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii oraz rozwijania innowacji. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego może być atrakcyjnym partnerem dla renomowanych uczelni w Kanadzie (np. Uniwersytet Waterloo, Uniwersytet Toronto i in.). Dzięki naszym osiągnięciom w szeroko pojętej technologii, jak również silnemu zapleczu badawczemu, stwarzamy solidną podstawę do rozwoju przyszłych projektów i współpracy międzynarodowej.
Pani Ambasador zwiedziła nie tylko Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, ale również Ogród Botaniczny, który w piątkowe słoneczne popołudnie prezentował się naprawdę zjawiskowo.
W księdze pamiątkowej Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Przedstawicielka Kanady w Polsce napisała:
„Thank you very much for hosting us to a delightful visit of the Diplomatic Museum. we are impressed that the canadian connection has blossomed into such a rich and exciting collection. Again, the people to people ties between Poland and Canada lead beautiful initiatives”
[Serdecznie dziękujemy za goszczenie nas podczas tej wyjątkowo miłej wizyty w Muzeum Dyplomacji. Jesteśmy pod wrażeniem, że kanadyjskie wątki rozkwitły w tak bogatą i fascynującą kolekcję. Po raz kolejny więzi międzyludzkie między Polską a Kanadą prowadzą do pięknych inicjatyw]
My również dziękujemy Pani Ambasador za wizytę, otwartość, budowanie mostów porozumienia i poszukiwanie tego, co nas łączy!