Wczoraj tu był, dziś go już nie ma! Gdzie się podział obraz Olgi Boznańskiej ze zbiorów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego?! Spieszymy z wyjaśnieniami!
Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego wzbogacą wystawę „Olga Boznańska i jej czasy” organizowaną przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dzieło z naszej kolekcji trafiło w ręce konserwatorów i kuratorów z bydgoskiego „Wyczóła”, wcześniej zostało starannie zapakowane i przetransportowane w specjalnie przygotowanych skrzyniach. Wkrótce stanie się częścią większej opowieści o twórczości wybitnej artystki.
Obraz Olgi Boznańskiej, który na co dzień można oglądać w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przykuwa uwagę. Bukiet lekko zwiędniętych kwiatów stoi w spowitym mroku pokoju. Paleta brudnych barw działa na zmysły, niemal czuć stęchłą woń wody z wazonu. Coś przeminęło, coś zgasło i nie powróci. Iście dekadencki nastrój! Nic dodać, nic ująć – cała Olga Boznańska! Dzieło powstało w końcu latach 20. XX w pracowni przy Boulevard Montparnasse w Paryżu.
Zofia Stryjeńska wspominała, że w atelier Boznańskiej zawsze unosił się słodkawy, duszący zapach przekwitłych kwiatów i papierosowego dymu. Mrok zacierał kontury gęsto ustawionych przedmiotów. W tych ciemnościach krzątała się drobna postać „niczym posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”. Twarz miała bladą pokrytą „zielonkawym makijażem”. W kąciku jej ust tlił się papieros. Na stoliku siedział ratlerek Boby – ukochany piesek artystki „chory na sklerozę i gruby jak salceson” – niestety już wypchany. Właśnie w takiej atmosferze powstawał obraz, który teraz opuścił nasze Muzeum, by spotkać się z szeroką publicznością w nowym miejscu.
Olga Boznańska to jedna z najwybitniejszych polskich artystek przełomu XIX i XX w. Malarka ludzkich dusz. Stworzyła setki portretów. Krytycy zgodnie mówili, że nie maluje oczu, a spojrzenie, nie maluje ust, a łkanie…Nawet martwe przedmioty spod jej pędzla stają się widmami, impresją chwili.
Przypomnijmy, że rok 2025 jest Rokiem Olgi Boznańskiej. Z dumą wspieramy to wydarzenie, oddając „Kwiaty” w ręce kuratorów z zaprzyjaźnionej Instytucji. Cieszymy się, że bogate zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego są dostrzegane przez renomowane placówki – nie tak dawno nasze archiwalia były wypożyczane do Zamku Królewskiego w Warszawie. Współpraca z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy to kolejny dowód na nasze zaangażowanie w popularyzację dziedzictwa kulturowego i dbałość o najwyższe standardy jego ochrony.
Muzeum Okręgowe przyzwyczaiło już nas do wysokiego poziomu swoich wydarzeń. Z niecierpliwością czekamy na efekt finalny, który z pewnością zachwyci miłośników sztuki. Nowa wystawa tworzy niepowtarzalną okazją, by doświadczyć sztuki Olgi Boznańskiej w nowym, wyjątkowym kontekście. Wernisaż 24 kwietnia o 18:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej MOB (ul. Mennica 8).
oprac. dr Aleksandra Sara Jankowska