Aktualności

Kochane bibeloty…– o darze Polonii chicagowskiej dla Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

12 lipca 2017
czytaj całość

Państwo Danuta i Feliks Rembiałkowscy, od ponad 60 lat mieszkający w Chicago, przekazali do zbiorów Muzeum pamiątki, które niegdyś stanowiły ozdobę ich domu. Przesyłka z Illinois zawierała kilkanaście figurek oraz elementów zastawy stołowej.  Szczególne wrażenie robi figura tańczącej pary. Markiz oraz dama w strojach z końca XVIII w., uchwyceni są w pełnej gracji i wdzięku pozie. 

czytaj całość…

Ambasador Węgier w Polsce z wizytą w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

13 lipca 2017
czytaj całość

9 czerwca 2017 r. wizytę w Muzeum złożyła Ambasador Węgier w Polsce – Jej Ekscelencja Orsolyana Zsuzsanna Kovács, która była gościem honorowym Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej. Pani Ambasador zwiedziła wystawę i zapoznała się z historią jednostki. W kolekcji „Upominki w świecie dyplomacji” znajdują się dwa eksponaty z Węgier. 

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów 2017 już za nami

22 maja 2017
czytaj całość

W tym roku Muzeum postawiło na różnorodność. Pierwszy raz pokazaliśmy piękną, misternie wykonaną, zabytkową chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego w Auberchicourt, a także stuletnią tablicę ostrzegawczą, którą niegdyś stała we francuskim Aniche. Znak, napisem w języku polskim, ostrzegał Rodaków przed chodzeniem po torach. Najwyraźniej Polacy notorycznie łamali przepisy bezpieczeństwa!

czytaj całość…

Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł

15 maja 2017
czytaj całość

15 maja 2017 r. odbyło się spotkanie z prof. Lidią Smentek, autorką książki: Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł, stanowiącej opowieść o wyjątkowym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu urodzonym w Bydgoszczy, a zamieszkałym między innymi w Toruniu. Spotkanie poprowadził prof. Adam Sudoł – Honorowy Kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

czytaj całość…

Jubileusz Towarzystwa Polsko-Włoskiego

24 maja 2017
czytaj całość

25 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy 20. lecie Towarzystwa Polsko – Włoskiego, które od lat współpracuje z Muzeum. Pani Prezes Elżbiecie Renzetti oraz Wszystkim Członkom Towarzystwa składamy, gratulacje i wyrazy uznania dla wszechstronnej i prężnej działalności. 

 

czytaj całość…

Amerykańscy historycy o II wojnie światowej - kolekcja wyjątkowych książek w uniwersyteckiej jednostce

04 kwietnia 2017
czytaj całość

Za sprawą Pana dr. Leszka Wichrowskiego – wieloletniego darczyńcy Muzeum, księgozbiór Biblioteki Uniwersyteckiej powiększył się o unikatowe anglojęzyczne publikacje dotyczące  II wojny światowej oraz historii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W zdecydowanej większości to wydawnictwa amerykańskie (Scarborough House, Castle Books, Henry Holt and Company, G.P. Putanam’s Sons, Smithmark, Harper Collins, Riverhead Books, Ballantine Books, Facts on File, Simon & Schuster) z lat 1970 – 2016. Książki nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym, stanowią więc prawdziwą gratkę dla pasjonatów historii. Ich niekwestionowanym atutem są nie tylko wartości merytoryczne, ale również doskonałej jakości ilustracje, mapy, a przede wszystkim mało znane fotografie. Z pewnością ciekawym doświadczeniem dla polskiego czytelnika będzie spojrzenie na tragedię II wojny światowej oczyma amerykańskich badaczy.  

czytaj całość…

Sułtan Haji Ahmad Shah Al-Mustain Billah ibni Almarhum Sultan Abu Bakar Riayatuddin Al-Muadzam przesyła pozdrowienia… – czyli o nowych archiwaliach ze Świata Orientu

17 stycznia 2017
czytaj całość

Wszystkich miłośników Orientu zapraszamy do zapoznania się z archiwaliami, które przekazał do Muzeum  Janusz Świtkowski – były Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Korei (1994 – 2001), Ambasador PRL w Indiach, Nepalu i Sri Lance (1985 – 1989) oraz Malezji (1978 – 1982).

Piękne karty okolicznościowe, zaproszenia, programy uroczystości państwowych, menu bankietów są niczym bramy do innej rzeczywistości. Królowie, sułtani, maharadże, prezydenci, premierzy, ministrowie przesyłali do Ambasady Polski w Nowym Delhi, Seulu czy Kuala Lumpur dowody pamięci, sympatii oraz serdeczności.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18