Aktualności

Sułtan Haji Ahmad Shah Al-Mustain Billah ibni Almarhum Sultan Abu Bakar Riayatuddin Al-Muadzam przesyła pozdrowienia… – czyli o nowych archiwaliach ze Świata Orientu

17 stycznia 2017
czytaj całość

Wszystkich miłośników Orientu zapraszamy do zapoznania się z archiwaliami, które przekazał do Muzeum  Janusz Świtkowski – były Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Korei (1994 – 2001), Ambasador PRL w Indiach, Nepalu i Sri Lance (1985 – 1989) oraz Malezji (1978 – 1982).

Piękne karty okolicznościowe, zaproszenia, programy uroczystości państwowych, menu bankietów są niczym bramy do innej rzeczywistości. Królowie, sułtani, maharadże, prezydenci, premierzy, ministrowie przesyłali do Ambasady Polski w Nowym Delhi, Seulu czy Kuala Lumpur dowody pamięci, sympatii oraz serdeczności.

czytaj całość…

Kultura Dostępna dla Seniorów w Muzeum

23 września 2016

Już w najbliższą sobotę (24 września) Muzeum otwiera swoje progi dla Seniorów.  Włączmy się tym samym w kampanie „60 + Kultura” organizowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja pod hasłem: „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" ma zachęcić osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta, poprzez korzystanie z oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. Wstęp do ponad 300 placówek w Polsce biorących udział w akcji jest bezpłatny.

czytaj całość…

Europejska Noc Muzeów 2016

17 maja 2016
czytaj całość

21-22 maja 2016 r. kolejna Europejska Noc Muzeum, czyli mania nocnego zwiedzania! Tym razem, w związku z ogłoszeniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, dla zwiedzających przygotowaliśmy wyjątkową atrakcję – unikatowe anglojęzyczne wydanie Ouo vadis.

czytaj całość…

Muzeum na Helu

25 kwietnia 2016

W majowy weekend – dla odmiany – to nie zwiedzający przyjdą do Muzeum, ale Muzeum – do zwiedzających. Jedna z naszych wystaw czasowych została udostępniona mieszkańcom i wczasowiczom urokliwego Helu. 

czytaj całość…

Oryginalne listy komisyjne podpisane przez Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego!

02 grudnia 2016

W grudniu 2016 r. na wystawie można było zobaczyć oryginalne międzywojenne listy komisyjne polskich dyplomatów. List komisyjny zwany również listem prowizyjnym lub patentem konsularnym to uroczysty dokument stwierdzający powierzenie określonej osobie funkcji i stanowiska szefa placówki konsularnej w państwie przyjmującym, a zarazem oficjalna prośba do głowy państwa przyjmującego o przyjęcie wskazanej osoby, zapewnienie jej opieki, praw i możliwości wykonywania swoich obowiązków.

czytaj całość…

Udostępniamy unikatowe archiwalia

26 kwietnia 2016

Dobiegły końca prace inwentaryzatorskie i konserwatorskie archiwaliów przekazanych pod koniec stycznia przez Feliksa Rembiałkowskiego – żołnierza I Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka, działacza emigracyjnego PSL, bliskiego współpracownika Premiera Stanisława Mikołajczyka.

czytaj całość…

Biały kruk na wystawie w Muzeum! unikatowe anglojęzyczne wydanie Quo vadis z 1897 r.

12 lutego 2016
czytaj całość

W związku z ogłoszeniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, przygotowaliśmy dla zwiedzających wyjątkową atrakcję – unikatowe wydanie Ouo vadis pochodzące z 1897 r. Powieść Henryka Sienkiewicza, w tłumaczeniu Jeremiasza Curtina, opublikowało w Bostonie wydawnictwo Little, Brown & Company. “Białego kruka” zawdzięczamy Pani Profesor Lidii Smentek, która „odkryła” książkę w antykwariacie w Chester (Vermont, USA).

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18