Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Aktualności

Kultura Dostępna dla Seniorów w Muzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) Muzeum otwiera swoje progi dla Seniorów.  Włączmy się tym samym w kampanie „60 + Kultura” organizowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja pod hasłem: „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" ma zachęcić osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta, poprzez korzystanie z oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. Wstęp do ponad 300 placówek w Polsce biorących udział w akcji jest bezpłatny.

Muzeum na Helu

W majowy weekend – dla odmiany – to nie zwiedzający przyjdą do Muzeum, ale Muzeum – do zwiedzających. Jedna z naszych wystaw czasowych została udostępniona mieszkańcom i wczasowiczom urokliwego Helu. 

Oryginalne listy komisyjne podpisane przez Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego!

W grudniu 2016 r. na wystawie można było zobaczyć oryginalne międzywojenne listy komisyjne polskich dyplomatów. List komisyjny zwany również listem prowizyjnym lub patentem konsularnym to uroczysty dokument stwierdzający powierzenie określonej osobie funkcji i stanowiska szefa placówki konsularnej w państwie przyjmującym, a zarazem oficjalna prośba do głowy państwa przyjmującego o przyjęcie wskazanej osoby, zapewnienie jej opieki, praw i możliwości wykonywania swoich obowiązków.

Udostępniamy unikatowe archiwalia

Dobiegły końca prace inwentaryzatorskie i konserwatorskie archiwaliów przekazanych pod koniec stycznia przez Feliksa Rembiałkowskiego – żołnierza I Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka, działacza emigracyjnego PSL, bliskiego współpracownika Premiera Stanisława Mikołajczyka.