Wystawy Stałe

Ekspozycja poświęcona darowiźnie Wandy Poznańskiej

21 sierpnia 2018
czytaj całość

Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Wandy Poznańskiej – wdowy po Karolu Poznańskim konsulu generalnym II RP w Paryżu (1927 – 1934) oraz Londynie (1934 – 1939), przekazany Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w 2004 i 2013 r. Pani Konsulowa ofiarowała Uczelni zbiór archiwaliów polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, pamiątki rodzinne, a także kolekcję obrazów, które niegdyś wypełniały dom Państwa Poznańskich. Ekspozycję zaaranżowano na podstawie dawnej fotografii mieszkania Wandy i Karola Poznańskich. Zabytkowe meble, rzeźby, zastawa stołowa i przedmioty codziennego użytku, przywołują klimat saloniku, sprzed ponad 80 lat. Saloniku znajdującego się niegdyś nad Konsulatem Generalnym RP w Paryżu.

czytaj całość…

Kabina ciszy

21 sierpnia 2018
czytaj całość

87 segmentów, 50 kg śrub… Niewielki pokoik, a w nim 4 fotele, 2 stoły, 12 krzeseł, razem 2 tony przeźroczystej pleksi. Panie i Panowie, oto  kabina ciszy – jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych w Europie. Wygląd nie oddaje masy, ani znaczenia tego tajemniczego miejsca… Kabinę ciszy zamontowano w Konsulacie Polskim w Kolonii w początku lat 70. XX wieku. Trwała zimna wojna, rozmowy prowadzone w placówkach dyplomatycznych były pod szczególną ochroną…

czytaj całość…

Wystawa pamiątek polskich emigrantów

21 sierpnia 2018
czytaj całość

Ta wystawa, to przede wszystkim historia pożegnań, podróży w nieznane, wyobcowaniu, wielkich nadziejach ... Opowieść o tęsknocie za odległą Ojczyzną i o miłości do kraju lat dziecinnych… obraz życia i działalności polskiej emigracji po 1945 r. Obraz utkany z pamiątek przekazanych przez osoby, którym powojenna rzeczywistość uniemożliwiła powrót do kraju. Artefakty przesyłane przez Rodaków, stają się nie tylko symbolem wojennej tułaczki, budowania nowej codzienności z dala od Polski, ale także świadectwem trwania w tęsknocie za ukochaną Ojczyzną.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18