Unikaty

Dantejskie sceny w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego! O drzeworytach Stefana Mrożewskiego

czytaj całość

Cykl ilustracji Stefana Mrożewskiego (1894 – 1975) do „Boskiej Komedii” Dantego to prawdziwy biały kruk na rynku sztuki. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego może pochwalić się kolekcją aż dwunastu grafik tego Twórcy. Drzeworyty przekazała do Muzeum Wanda Poznańska, żona Konsula Generalnego II RP – Karola Poznańskiego, Donatorka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

czytaj całość…

„Prezydent Rzeczypospolitej wiadomem czyni wszech i wobec i każdemu z osobna …” Oryginalne listy komisyjne oraz exequatur w zbiorach uniwersyteckiego Muzeum

czytaj całość

List komisyjny zwany również listem prowizyjnym lub patentem konsularnym to uroczysty dokument stwierdzający powierzenie określonej osobie funkcji i stanowiska szefa placówki konsularnej w państwie przyjmującym, a zarazem oficjalna prośba do głowy państwa przyjmującego o przyjęcie wskazanej osoby, zapewnienie jej opieki, praw i możliwości wykonywania swoich obowiązków.

czytaj całość…

Anglojęzyczne wydanie Quo vadis

czytaj całość

Anglojęzyczne wydanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w tłumaczeniu Jeremiasza Curtina, to prawdziwy unikat. Egzemplarz znajdujący się w Muzeum opublikowało w 1897 r. wydawnictwo Little, Brown, And Company, mające swą siedzibę w Bostonie. Twarda okładka, obita zielonym materiałem introligatorskim, zdobiona jest delikatnym wizerunkiem gałązki palmowej i wieńca laurowego.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
ul. R. Berwińskiego 4, tel./fax 52 346 23 18