Cykl ilustracji Stefana Mrożewskiego do „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri to prawdziwa perła muzealnych zbiorów. Kolekcję drzeworytów przekazała do Muzeum Wanda Poznańska, żona Konsula Generalnego II RP – Karola Poznańskiego. Obecnie stanowią część ekspozycji stałej.
W latach 1938 – 1969 Stefan Mrożewski stworzył setkę ilustracji na motywach słynnego włoskiego poematu. Ostatnie prace ukończył już na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ dzieła nabywali prywatni kolekcjonerzy, dziś rozproszone są one po całym świecie. Grafiki znajdujące się w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, powstały w początku lat czterdziestych XX wieku. Artysta przebywał wówczas w Czaryżu (woj. świętokrzyskie). Czas wojennej apokalipsy musiał odcisnąć piętno na interpretacji dzieła Dantego.
Mroczna podróż po zaświatach może przyprawiać o dreszcze. Artysta czerpiąc inspirację z włoskiego poematu, roztacza przed odbiorcą wizję niewyobrażalnych cierpień doznawanych przez grzeszników w dziewięciu kręgach piekielnych. Z ciemnych plam barwnych i pozornie chaotycznej kompozycji wyłaniają się przerażające detale. Czy jesteście na nie gotowi?
Więcej o grafikach Stefana Mrożewskiego w zakładce UNIKATY.
Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska