Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Drzeworyty Stefana Mrożewskiego

Drzeworyty Stefana Mrożewskiego

Cykl ilustracji Stefana Mrożewskiego do „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri to prawdziwa perła muzealnych zbiorów. Kolekcję drzeworytów przekazała do Muzeum Wanda Poznańska, żona Konsula Generalnego II RP – Karola Poznańskiego. Obecnie stanowią część ekspozycji stałej.

W latach 1938 – 1969 Stefan Mrożewski stworzył setkę ilustracji na motywach słynnego włoskiego poematu. Ostatnie prace ukończył już na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ dzieła nabywali prywatni kolekcjonerzy, dziś rozproszone są one po całym świecie. Grafiki znajdujące się w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, powstały w początku lat czterdziestych XX wieku. Artysta przebywał wówczas w Czaryżu (woj. świętokrzyskie). Czas wojennej apokalipsy musiał odcisnąć piętno na interpretacji dzieła Dantego.

Mroczna podróż po zaświatach może przyprawiać o dreszcze. Artysta czerpiąc inspirację z włoskiego poematu, roztacza przed odbiorcą wizję niewyobrażalnych cierpień doznawanych przez grzeszników w dziewięciu kręgach piekielnych. Z ciemnych plam barwnych i pozornie chaotycznej kompozycji wyłaniają się przerażające detale. Czy jesteście na nie gotowi?

Więcej o grafikach Stefana Mrożewskiego w zakładce UNIKATY.

Opracowała: dr Aleksandra S. Jankowska